Katar ve Kuveyt’te Türk firmaları için önemli fırsat

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), alüminyum, döküm, yapı malzemeleri ve bağlantı elemanları sektörlerinden olmak üzere 13 üye firmasının katılımıyla 7-12 Aralık 2019 tarihleri arasında Katar-Kuveyt Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirecek. Heyete İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Öztiryaki başkanlık edecek.

KATAR VE KUVEYT CAZİBE MERKEZİ OLDU

Ortadoğu’nun en güçlü iki ekonomisi olan Katar ve Kuveyt, Türk ihracatçıları açısından bölgedeki önemli pazarlar arasında yer alıyor. İki ülke aynı zamanda ihracatta hedef pazarlar arasında bulunuyor.

Ekonomileri temel olarak petrole bağlı Katar ve Kuveyt’in son dönemde petrol harici sektörleri güçlendirme çabaları söz konusu ülkeleri cazibe merkezleri haline getirirken, yabancı yatırımcı talebinde de ciddi bir artış yaşandı. Yabancı yatırımcılar için potansiyel arz eden en önemli sektör müteahhitlik olarak öne çıkıyor. Özellikle inşaat ve altyapı yatırımları hızlı bir şekilde artarken, bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi planlanıyor.

Katar’da önümüzdeki yıllar için planlanan 200 civarında yatırım projesinin toplam tutarı yaklaşık 200 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bunun yüzde 43’ü altyapıya giderken, kalanı sağlık ve eğitim sektörleri için kullanılacak. Kuveyt’te ise 2035 Vizyonu kapsamında şu ana kadar 60 milyar dolarlık yatırım yapılırken, önümüzdeki yıllarda 100 milyar dolarlık yatırım daha yapılacak.

Her iki ülke arka arkaya açıkladığı yatırım projeleri ile bölgenin ticaret merkezi haline gelmeyi hedefliyor. Katar’a Suudi Arabistan’ın önderliğinde uygulanan ekonomik ve siyasi ambargo nedeniyle, Katar ihracat konusunda Türkiye’ye yönelirken, geçtiğimiz yıl ihracat bir önceki yıla göre yüzde 69 artarak 1,1 milyar dolara yükseldi. Demir ve demir dışı sektör ihracatı ise yüzde 55 artışla 72,4 milyon dolara çıktı.

Türkiye’nin Kuveyt’e toplam ihracatı ise 2018 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 533 milyon dolar olarak gerçekleşti. Demir ve demir dışı sektör ihracatı da yüzde 12 artışla 29 milyon dolara yükseldi.

KATAR’DAKİ DÜNYA KUPASI ÇOK ÖNEMLİ

Demir ve Demir Dışı Metaller sektörünün 2019 yılındaki dördüncü Sektörel Ticaret Heyetini Katar ve Kuveyt’e gerçekleştireceklerini kaydeden İDDMİB Türk Yapı Malzemeleri Sektör Başkanı Serdar Urfalılar, her iki ülkenin de demir ve demir dışı sektörü ihracatındaki payının yüzde 1 olduğunu belirtti. Urfalılar, bu oranı daha yukarıya çıkarabilmek için ticaret heyetinin yanında fuar katılımları ve resmi ziyaretlerin pazar payı artışı açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Katar’ın ekonomisini çeşitlendirmeye çalıştığını ve dışa açık bir ekonomi ve güçlü bir özel sektör için çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Urfalılar, “Doğalgaz ve doğalgazdan petrol ürünleri üretilmesine ek olarak, enerji, teknoloji, yapı ve inşaat sektörlerinde yoğun olarak yabancı yatırımcı çekilmesine yönelik projeler var. Özellikle 2022 yılında yapılacak Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması ülke ekonomisinde ciddi bir hareketlilik yarattı.” dedi.

KUWAIT 2035 VISION YABANCILARI ÇEKECEK

Kuveyt ekonomisinin de petrole dayalı olduğunu ancak onların da bu bağımlılığı azaltmak için çeşitli çalışmalar yaptığını dile getiren Urfalılar, “Kuwait 2035 Vision adlı bir eylem planı yürütüyorlar. Bu eylem planı ile bölgeye yabancı yatırımcının çekilmesi ve bir finans-ticaret merkezi haline gelinmesini amaçlıyorlar. Ülke ekonomisinde yapılan 5 yıllık planlarda metro inşası, demir yolu ve rafineri projelerinin olması Türk firmaları açısından da son derece önemli.” dedi.

Düzenledikleri Sektörel Ticaret Heyeti ile yerel firmalarla irtibat kurmak ve sektörü tanıtmak istediklerini anlatan Urfalılar, “Bir heyet şeklinde beraber hareket etmek pazara giriş için son derece önemli. Heyetteki Türk firmalarına da önemli avantajlar sağlıyor. Orada yapacağımız görüşmelerde heyet katılımcısı firmaların pazara girişini sağlamak ve rekabet güçlerini artırmak öncelikli görevimiz. 

Bunun yanında yerel satın alıcılar ve resmi kurumlarla yapılacak görüşmelerde ciddi bir network sağlayacağız. Heyette kurulacak ilişkiler önümüzdeki dönemde yapılacak işlerin de kilidini açacak.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz