Marmarabirlik’in alım bütçesi 340 milyon TL

BURSA (DÜNYA) – Gerçekleşen alımların yüzde 65’inin 180-230 kalibre arası olduğu, ortalama alım fiyatının yağlık dahil 9.60 TL olduğunu bildiren Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, tarım ilçe müdürlükleri ve ziraat odalarının yapmış olduğu maliyet hesabında, 1 kilogram zeytinin üretim maliyetinin 5 TL olarak tespit edildiğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Marmarabirlik’in piyasada tek alıcı olarak kaldığını ve bu kampanya döneminde de aynı durum olduğunu belirten Başkan Asa, Marmarabirlik’in stokları, finans durumu ve yıllık satışları değerlendirilerek ürün alım planının yapıldığını belirtti. Hidamet Asa, “Marmarabirlik’in 340 milyon TL’lik ürün bedelini ödeyecek gücü var, bu rakamın dışında yapılacak plansız bir alım birliği sıkıntıya sokacaktır. Son iki yılda, ihtiyacımız olmadığı halde ortaklarımızı desteklemek amacıyla aldığımız ince dane stok devrinden dolayı piyasada rekabet şansımız azalmıştır. Bugün ise özel sektör tarafından 280 kalibre ürünün 4 TL’ye alındığını üreticilerimiz çok iyi biliyor. Bunun için gün Marmarabirlik’e sahip çakma günü” dedi.

2023 yılı hedeflerinin yılda 50 bin ton ürün satmak olduğunu ifade eden Asa, göreve geldikleri günden bu güne kota uygulamasının hiç yapılmadığını, ilk defa ürün alımlarında kısıtlama yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. “Beş yıllık ortalamaları düşük olan ortaklarımız isteseydi, yağlık zeytin vererek bile ortalamalarını yükseltebilirdi” vurgusu yapan Hidamet Asa, “Göreve geldiğimiz günden bugüne 50-55 bin tonlarda olan depolama kapasitemiz 80 bin tonlara çıkarıldı. Üreticilerimizden daha fazla ürün almak için kooperatifimizin depolama kapasitesini 100 bin tonlara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Alım planının dışına çıkılması durumunda ödeme takviminde aksaklık yaşanır” diyen Asa, şu değerlendirmeyi yaptı, “Üreticilerimize bugüne kadar hiç mahcup olmadık. Ne söylediysek gününü bir gün bile geciktirmedik. Ürün bedellerini Ocak – Şubat aylarında bitirdik. Ortaklarımızın ihtiyacı olduğunda Aralık ayı sonunda ürün bedellerinin tamamını ödedik. Ürünü aldıktan sonra bedellerini zamanında ödeyemezsek ortaklarımıza zarar vermiş oluruz. Çünkü onlar da Marmarabirlik’in ödeme takvimine göre plan yapmaktadırlar.”

Günü kurtarmayı değil, üreticinin ve Marmarabirlik’in geleceğini düşündüklerinin altını çizen Asa, satışları artırmak için planlı bir şekilde çalıştıklarını vurguladı. Hidamet Asa, “2009 yılında 23 bin ton yıllık satış ortalamamız, düzenli bir artış ivmesi ile 2019 yılı sonunda 40 bin tonlara ulaşacağını ön görüyoruz, bunu da yeterli bulmuyoruz. Marmarabirlik’in satış kaygısı yoktur. Yeter ki istediğimiz kalibrelerde ürün gelsin. Piyasanın talepleri ve tüketicinin tercihleri dikkate alınarak yapılacak ürün alımları satışlarımızı daha da artıracaktır” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz